25 Haziran 2009 Perşembe

Hesap İşletim Ücreti

Bu ücretle ilgili bir bankacı ve "her şeye muhalif durmam lazım gelir" tandanslı ekşi sözlük'çü hariç 3 aşağı 5 yukarı herkes aynı fikirdedir: "Hesap işletim ücreti 'yasal' yolla yapılan bir hırsızlıktır."

Gülümseyerek karşıladığım "ama onlar da bir hizmet veriyor, bunun karşılığı bikbik" savunmasının, ki orijini hepimizin sevdiği değerli Pollyanna
'dan gelmektedir, cevabı çok defa verildi. yine de örnek olsun diye detaylandırarak tekrar anlatacağım:

Bankalardan, diğer tüm kâr amaçlı işletmeler gibi, bir hizmet alındığı ve bunun karşılığında bir ücret ödenmesi konusunda hem fikirim. bunu bir not düşeyim. Zira bankalar da, gerizekalı
olmadıkları için, sizden yaptığınız tüm işlemler için para alırlar:

- İnternet şubesi
nden döviz alırsınız, komisyon alırlar.
- Fon alırsınız, komisyon alırlar.
- Kredi alırsınız, dosya ücreti ve faiz alırar.
- Kredi kartı ile nakit para çekersiniz sizden nakit çekim komisyonu alırlar.
- Kredi kartı borcunuzu ödemezsiniz, faiz alırlar.

Bunlar temel bankacılık işlemlerinden kazanılan paralar. Bunlara ek olarak;


- Atm
'den hesap özeti basmak isteyince hesaptan para düşenler,
- İnternet şubesinden havale yapınca para kesmeler,
- Şubeden havale yapmak isteyince komisyon kesmeler,

de listeye eklenebilir. bu noktaya kadar alınan paralar, komisyonlar ve ücretlere çok da itirazım yok. Zira o Pollyanna'ların da belirttiği gibi adamlar bir hizmet veriyor ve hizmetin bedeli de vardır. Tüm bunlara ek olarak ben bir hesap sahibi olarak hesabımda para tutuyorum, fatura ödüyorum (banka o parayı da bir müddet işletir) ve maaşımı o hesaba yatırıyorlar. Yani banka hesabımdaki paradan da para kazanıyor. Bu noktaya kadar her şey bana işin doğası için de çok normal geliyor (ecnebilerin ordinary course of business dedikleri).

Amma ve lakin, banka bana hesap açmışsın bunun ücreti de yıllık 60 tl derse bebek, oh bebek, ben dellenirim. Neden mi? zira bu istenen para hava parasıdır
. Bakkala gittin, adam bakkal açmış evinin yanına (atm/şube), peyniri ekmeği ayağına getirmiş (dolar/ kredi), yerleri temizliyor, çırak çalıştırıyor bir masraf yapıyor (şubede adam çalıştırıyor, atm'ye para yüklüyor) ve tüm bu masraflarını hizmetinin fiyatına giydiriyor. Napıyor? 0,7 tl'ye mal ettiği cola'yı 1,25 satıyor. Burdan çırağın parası, bakkalın kirası ve ürünün maliyeti çıkıyor (komisyon, faiz ve dosya ücreti vb). bakkala bu yetmiyor çünkü bakkal hırsız, çünkü bakkal arsız. "bana aylık 10 tl hava parası verceksin, ben adam çalıştırıyorum, masraf yapıyorum hizmet veriyorum" diyor.

Bakkal örneği kusursuz bir örnek. şimdi burada "ama onlarda hizmet, onlar da bedel saldknasdfsdfssldka" diyenler bakkalından bu tavrı görse baton sucukla o bakkalı kovalamazlarsa ben de bir bok
bilmiyorum!

Kaldı ki ben hesap işletim ücretine,
makul olmak kaydıyla, çok da karşı değilim. Yaparsın 5 tl adam gibi ben yine öderim onu, yine huysuz emekliler gibi söylenerek. Ama 65 tl yaparsan hesap işletim ücretini (Akbank, link) ben o kulelerini başına yıkarım senin!

İlla Kayseri
'deki deliren muhtar gibi yapmayın adamı (Video). Biraz insan olun, biraz adam olun, delirtmeyin adamı!

Ayrıca; bankalara ödenen ücretler söz konusu olunca hemen "yurt dışında şöyle ama..." savunması gelir. O yurt dışındakileri bağlayan bir durum olup, benim zerre umrumda değil açıkçası. Kaldı ki, misal yurt dışındaki bankalar gerizekalı olmadıkları için bok varmış gibi her köşebaşına kendi atm'lerini açmazlar. Beraber kullanacakları ortak atm'ler açarlar bu da masrafı oldukça kısar (hani atm açmak süper masraflıydı ya). Bizim bankalarımızın salaklığını ben finanse edemem kimse kusura bakmasın.

Hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatı yasal soygundur. Adam gibi seviyelere çekilmedikçe, 6 yıl oldu, ödemiyorum asla da ödemeyeceğim.